Prądożerne urządzenia

etykieta energetyczna

W moim domu posiadałam do jeszcze niedawna naprawdę prądożerne urządzenia. Nie małe ilości energii pobierała moja lodówka oraz zamrażarka. Oba urządzenia pamiętały dobrze jeszcze lata dziewięćdziesiąte. Teraz już wszystkie większe urządzenia jakie posiadam cechują się wysokimi klasami energetycznymi.

Wiele dla zwiększenia efektywności energetycznej urządzeń robi Unia Europejska. Jednym z jej pomysłów są etykiety energetyczne. Informacjami, które znajdują się na tej etykiecie warto się kierować dokonując zakupu sprzętu. Na etykiecie znajdują się oznaczenia – kolory oraz litery. Literą A i zielonym kolorem wyróżniono najbardziej energooszczędne urządzenia. Jeśli etykieta wskazuje klasę energetyczną G to oznacza, że urządzenie pobiera spore ilości energii elektrycznej. Najniższa klasa energetyczna jest oznaczona kolorem czerwonym. Technologia idzie do przodu, dlatego przy klasie A pojawiły się plusy i obecnie najbardziej energooszczędne urządzenia są oznaczone klasą A+++.

Zwracajcie zatem uwagę na to jaki sprzęt kupujecie, choć przyznam że rozglądając się za lodówką i zamrażarką raczej rzadko można było się spotkać z klasą energetyczną niższą niż A. Sporadycznie w sklepach są urządzenia z klasą B czy C, a niżej praktycznie w ogóle. Czekam teraz z niecierpliwością na kolejny rachunek, bo chce zobaczyć o ile zmniejszyło się zużycie energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>