Zgubienie dowodu

zgubiony dowód osobisty

Dowód osobisty to ważny dokument, który potwierdza tożsamość danej osoby. Jest on niezbędny np. przy braniu kredytu w banku. Jego zgubienie może mieć poważne konsekwencje. Jeśli dowód osobisty znajdzie się w niepowołanych rękach to może zostać wykorzystany do przykładowo wzięcia kredytu, pożyczki, rat. Pamiętajmy zatem jeśli dowód zostanie nam ukradziony, aby zgłosić ten fakt na policję. Statystyki policyjne mówią, że próby wyłudzenia pieniędzy czy branie pożyczek czy kredytów na skradziony dowód są coraz częstsze. Z kolei jeśli dowód zostanie zniszczony lub zgubiony to należy się wybrać do urzędu gminy. Zawiadomienie policji czy urzędu gminy jest obowiązkiem osoby, która utraciła dowód osobisty.

Jak powinno wyglądać zawiadomienie o utracie dowodu? Należy jest złożyć osobiście oraz pisemnie. W piśmie powinno się zawszeć oczywiście nasze dane osobowe, takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki oraz dane wystawcy dokumentu. Wówczas otrzymujemy zaświadczenie o utracie dokumentu tożsamości.

Zdarzają się jednak takie sytuacje, że zaginiony dowód nagle się odnajduje. Co wówczas należy zrobić? Jeśli fakt zgubienia już zgłosiliśmy to odnaleziony dowód jest już nieważny i nie można się nim posługiwać. Tak czy inaczej odnalezienie dowodu należy zgłosić odpowiednim organom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>