Bezpłatny prawnik

1388513597_eb80e67ed9_z

Tylko 7 procent Polaków korzysta z pomocy płatnych prawników. Ci, których na to nie stać, mogą poszukać instytucji udzielających bezpłatnych porad.

Każdy z nas przynajmniej raz znalazł się w sytuacji, gdy potrzebna mu była fachowa porada prawna. Oczywiście można ją uzyskać w kancelarii adwokackiej lub radcowskiej, ale to łączy się ze sporym wydatkiem. Gdzie zatem zwrócić się gdy nie mamy pieniędzy? Od stycznia 2016 r. w całym kraju funkcjonują punkty bezpłatnej pomocy prawnej (ustawę o tym podpisał prezydent Andrzej Duda). Mogą z nich skorzystać m.in.:

• młodzież do 26. roku życia,

• osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny.

• osoby, które ukończyły 65 lat,

• osoby. którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Taką pomoc mogą otrzymać osoby, których dochód nie przekracza na osobę 634 zł netto, jeżeli jesteś samotna, lub 514 zł netto  gdy masz rodzinę.

• Kombatanci, weterani

Punkty darmowej pomocy są otwarte pięć dni w tygodniu co najmniej cztery godziny. Nie obowiązuje rejonizacja. Adresy punktów znajdziesz na stronie
https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/

SPRAWY KONSUMENCKIE

Jeśli masz problem z reklamacją zakupu lub usługi, możesz zwrócić się do:

Eksperci z Biura Rzecznika Finansowego pomogą ci w sporze  bankiem  tel. 22 333 75 23, od poniedziałku do piątku, w środy w godzinach 815, w pozostałe dni: 810;  ubezpieczycielem  tel. 22 333 73 28, pon.  pt od 8 do 15;  OFE  tel. 22 333 73 27 lub 28, pn.  pt od 8 do 18.  Naruszenie praw pacjenta możesz zgłosić Rzecznikowi Praw Pacjenta  ogólnopolska bezpłatna infolinia 800 190 590 (z tel. stacjonarnych i kom.), pn.pt od 9 do 21.

Rzecznika Konsumentów działa przy w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Znajdziesz go też. korzystając z wyszukiwarki internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.uokik.gov.p1):

Federacji Konsumentów na stronie www.federacjakonsumentow.org.pl. znajdziesz adresy i telefony oddziałów terenowych w całym kraju. Poradę prawną uzyskasz także. dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 007 707;

Europejskiego Centrum Konsumenckiego, gdy stroną sporu jest zagraniczna firma. Dyżur telefoniczny (porady dla konsumentów): 22 55 60 118 pn. pt: 10.0014.00.

PROBLEMY Z PRACĄ

W wyjaśnieniu twoich praw pracownika jak też w sporze z pracodawcą pomoże Państwowa Inspekcja Pracy. Adresy i telefony do oddziałów (inspektoratów) w całej Polsce znajdziesz na stronie www.pip.gov.pl. Natomiast jeżeli czujesz się dyskryminowana przez praco

dawcę. zgłoś się do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego OSA, tel. 58 301 98 72; email: osa_stowarzyszenie@wp.pl

 …LUB Z RODZINĄ

Poradę z zakresu prawa rodzinnego, a także prawa pracy otrzymasz m.in. w: Fundacji Centrum Praw Kobiet, która ma swoją siedzibę w Warszawie, przy ul. Wilczej 60/19. Aby umówić się na spotkanie z prawnikiem, zadzwoń pod numer 22 622 25 17. Możesz też wysłać zapytanie na adres: porady.prawne@cpk.org.p1,. Centrum ma swoje oddziały również w Gdańsku, Wrocławiu, Żyrardowie i Łodzi. Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie  adres najbliższego znajdziesz na stronie www.pcpr.info lub uzyskasz w starostwie powiatowym bądź w ośrodku pomocy społecznej. Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”(+48) 22 824 25 01  gdy jesteś ofiarą przemocy domowej.

Wszystkie powyższe instytucje działają za darmo, niekiedy związki czy inne instytucje działają bezpłatnie. W śród nich można też wskazać takie, które służą informacją, powstały aby uświadamia konsumentów, np. portale:


http://cenakwh.pl/kontakt


http://cena-energii.pl/kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>